PROGRAMOWANIE i WEBMASTERKA

Informacje i porady dla programistów i webmasterów. Wersja bardzo beta

Jak usunąć Babylon z Chrome

Coś ostatnio nie mam szczęścia do bezpieczeństwa. Do tej pory wirusy, malware’y, czy trojany raczej mnie omijały, nie miałem z nimi problemu, teraz jednak, najpierw przyczepił się złośliwy kod do stron www (Obcy Kod na stronie WP), a obecnie zostałem zaatakowany przez Babylon’a. Cholerstwo doczepiło się do wszystkich przeglądarek zainstalowanych na komputerze. IE (Internet Explorer), FF (FireFox), Chrome, Opera i Safari

Na początek uspokojenie. Prawdopodobnie elementy doczepiane przez Babylon’a, a jest to jego toolbar, ustawienie domyślnej wyszukiwarki i strona startowa nie są niebezpieczne. Po co więc się przyczepiają bez pytania i tak, że czasem nie da się ich usunąć? Na to pytanie odpowiem na końcu w następnym wpisie. Na razie zajmijmy się usuwaniem.

Ponieważ ze wszystkimi przeglądarkami oprócz Chrome’a poszło dość gładko, rzekłbym standardowo, zacznę właśnie od Chrome’a, nad którym namęczyłem się z pół dnia. Na Chromie Babylon nie zainstalował toolbara ani wyszukiwarki ale uparcie wyświetlał się na stronie startowej i wszelkie działania w samym Chromie nie przynosiły rezultatów.

Zanim skupimy się na przeglądarkach pierwsza rzecz jaką musimy zrobić, to wykonać dwa kroki:

Krok 1 – usunięcie programu Babylon w panelu sterowania

Nie zawsze ale zdarza się, że Babylon instaluje się jako program i widać go w ‚Panelu Sterowania/Programy i funkcje’, jeśli go tam nie ma nie znaczy to, że ten poradnik nie jest dla Ciebie. Należy przejść do następnego kroku. Jeśli Babylon siedzi w programach aby go usunąć należy:

 1. Wejść w Panel Sterowania (w menu głównym, po naciśnięciu ‚Start’)
 2. Wybrać ‚Programy i funkcje’ (chyba czasem nazywa się ta opcja ‚Moje Programy’, czy ‚Zainstalowane Programy’)
 3. Po ukazaniu się listy zainstalowanych programów, szukamy ‚Babylon’ i po naciśnięciu prawego klawisza myszy wybieramy komendę ‚odinstaluj’

Powyższe u mnie poszło gładko. Ważnym jest prawdopodobnie aby ten krok wykonać jako pierwszy, bo najpewniej program rezydujący w komputerze będzie próbował instalować dodatki do przeglądarek ponownie.

Krok 2 – usunięcie z harmonogramu zadań

U mnie cholerstwo zainstalowało się tak, że zażądało od komputera aby co jakiś czas wykonywał jego program. Czasowym wykonywaniem programów w Windows’ach zajmuje się ‚Harmonogram zadań’ i tam właśnie Babylon też siedział. Usunięcie jest dość proste.

 1. Uruchamiamy ‚Harmonogram Zadań’ (Lokalizacja: Menu Główne/Wszystkie Programy/Akcesoria)
 2. Szukamy na liście zadań ciągu takiej postaci {NNNNN… (N – ozancza dowolną, literę lub myślnik)
 3. Klikamy na tym ciągu, w dolnym oknie powinny nam się pojawić informacje na temat tego zadania
 4. Przechodzimy do zakładki ‚Akcje’ i jeśli tam znajdziemy gdzieś ‚Babylon’, usuwamy to zadanie. U mnie akcja była opisana następująco: ‚Uruchom Program: C:\Windows\system32\pcalua.exe -a „C:\Program Files\Babylon Toolbar\ …’
 5. Jeśli nie ma Babylon’a w akcjach szukamy następnego ciągu {NNNN… i sprawdzamy czy to nie Babylon

Teraz możemy przystąpić do czyszczenia przeglądarek.

Jak usunąć Babylon z Chrome

Jak pisałem na wstępie z Chromem było najtrudniej. Standardowe operacje zawodziły i strona startowa cały czas się wyświetlała. Skończyło się na grzebaniu w rejestrach. Ale do rzeczy. Aby usunąć Babylona z Chrome’a należy:

 1. Wejść w ‚Ustawienia’ przeglądarki (Menu/Ustawienia). Przycisk menu powinien znajdować się u góry po prawej stronie.
 2. Pojawi nam się nowa strona z ustawieniami. Zamykamy stronę z Babylonem.
 3. Wybrać kartę ‚Ustawienia’
 4. W pozycji ‚Po uruchomieniu’ będzie prawdopodobnie zaznaczone pole ‚Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron’. Klikamy „Wybierz Strony” i usuwamy te, które mają w adresie słowo ‚Babylon’.
 5. Patrzymy punkt niżej ‚Wygląd’. Jeśli mamy stronę ustawioną stronę startową i jest to Babylon, usuwamy ją
 6. Jeszcze niżej ‚Wyszukiwanie’. Klikamy ‚Zarządzaj wyszukiwarkami’ i usuwamy wszystko co w nazwie bądź adresie ma ‚Babylon’
 7. Zamykamy Chrome’a i otwieramy ponownie.

I … znów jest Babylon? Jeśli nie ma, mamy szczęście, jeśli jest znaczy to, że trafiliśmy na upierdliwy przypadek i trzeba działać dalej. W tym celu należy pogrzebać w rejestrach. Uwaga! Nieumiejętna ingerencja w rejestr może zabić albo znacznie zmaltretować Ci cały komputer więc działanie to wymaga szczególnej uwagi. Jeśli nie czujesz się na siłach, wezwij na pomoc kogoś bardziej doświadczonego.

Usuwanie Babylona z rejestru Windows

 1. Uruchamiamy Chrome’a i wykonujemy punkt poprzedni, czyli czyszczenie ‚Ustawień’ ale po zamknięciu już nie otwieramy Chroma ponownie.
 2. Klikamy przycisk ‚Start’ i w edit-boksie wpisujemy ‚regedit’ po czym wciskamy Enter
 3. Powinien nam się otworzyć Edytor Rejestru Windows
 4. Z menu wywołujemy ‚Edycja/Znajdź’ lub wciskamy Ctrl-F
 5. W polu znajdź wpisujemy ‚Babylon’
 6. Zaznaczmy pola ‚Klucze’, ‚Wartości’, ‚Dane’. Odznaczmy pole ‚Uwzględnij tylko całe ciągi’
 7. Klikamy ‚Znajdź’
 8. Po chwili powinien ukazać nam się znaleziony klucz rejestru zawierający w nazwie bądź w zawartości ciąg znaków
 9. Jeśli Słowo ‚Babylon’ występuje w nazwie klucza, usuwamy cały klucz, jeśli występuje w danych, kasujem te dane (po wybraniu opcji ‚Modyfikuj’)
 10. Kontynuujemy poszukiwanie (Edycja/Znajdź Następny), aż do komunikatu, że nie znaleziono wystąpienia słowa ‚Babylon’
 11. Zamykamy rejestr
 12. Uruchamiamy Chrome’a i … mam nadzieję, że jest OK.

W następnym odcinku postaram się opisać Jak usunąć Babylon’a z FF, IE, Safari, Opery

komentarzy 4 do “Jak usunąć Babylon z Chrome”


 1. Lukasz

  Witam,

  Mam Windows 7, więc nie wiem czy Pan będzie w stanie pomóc, ale zapytam. Otóż wykonałem wszystkie powyższe czynności, jednak babylon wciąż się pojawia. Pozostał nadal w jednej sytuacji: gdy w chromie klikam nowe okno, zamiast chromowego okna otwiera się ten pieprzony babylon. Przy włączaniu jest ok, bo ustawiłem sobie stronę startową i to ona się włącza. Jednak przy „nowej karcie” wciąż ten syf. Poza tym, że irytuje estetycznie mam wrażenie, że zamula chroma. Nie wiem naprawdę co z tym począć: z rejestru cały babylon poleciał w ustawieniach chroma też, a jednak to dziadostwo wciąż się pojawia w wyżej opisanej sytuacji :( Niem mam już siły do tego.


 2. admin

  Faktycznie, moje doświadczenia dotyczyły Visty być może w W7 jeszcze gdzieś się to cholerstwo instaluje. Tak na szybko, bo jest dość późno,
  poradziłbym zerknąć jeszcze raz w rejestr, być może coś się gdzieś ostało. Ważna jest kolejność czyszczenia u mnie, o ile dobrze pamiętam, zadziałało: najpierw Chrome, wyłączamy Chroma, potem czyścimy rejestr (z wyłączonym Chromem). Ew. możne spróbować bez wyłączania Chroma lub w innych kombinacjach.
  Jeśli rejestr jest cały czas pusty, to zerknąłbym dokładnie jeszcze raz w „Harmonogram Zadań”. Poza tym warto sprawdzić i wyłączyć podejrzane chromowe ‚Rozszerzenia” i wyczyścić całą Historię „Ustawienia/Historia/Wyczyść” (z zaznaczonymi wszystkimi polami) Uwaga, wyczyści się cała Historia, Hasła, Cookies itp.

  Choć sprawa na pierwszy rzut oka u Pana o tyle jest dziwna, że przy otwieraniu nowej strony, powinna być otwierana ta sama strona, co przy starcie Chroma.

  PS. Jeśli te rady, podkreślam pisane na szybko, pomogły lub jakoś Pan sobie poradził z problemem, proszę dać znać i … powodzenia, a ja jeszcze spróbuję pokombinować ale już jutro.


 3. Szydeu

  Miałem ten sam problem.
  Usunąłem babylona nawet z rejestru ale przy uruchamianiu nowej zakładki ciągle się wyświetlał.

  Grzebałem z 2 dni i w chrome://extensions był zainstalowany dodatek, którego nazwy już nie pamiętam Linkus, albo coś podobnego. Jego ikoną była strzałka. Gdy go wyłączyłem nowe okno otwiera się już tak jak gugiel przykazał.


 4. akk

  Ja też miałem ten sam problem, u mnie przy uruchomieniu przegladarki ladowaly sie dwie strony bebylon i delta, dopiero jak z programów usunąłem delta tools problem zniknął, jesli ktoś tez ma kłopot z tym polecam zobaczyc jakie sa zainstalowane pliki w Panelu sterowania i usunąc te wszystkie ktore maja koncowke tools
  Pozdrawiam

Komentuj

*