PROGRAMOWANIE i WEBMASTERKA

Informacje i porady dla programistów i webmasterów. Wersja bardzo beta

CSS … od której wersji przeglądarki

Właśnie walczę z dość zaawansowanym skryptem wykorzystującym CSS3. Nie wszystkie przeglądarki, które są w użyciu będą go obsługiwać więc postanowiłem uprzedzić użytkowników, że jeśli ich przeglądarka jest zbyt stara to należy albo użyć innej albo ‚zupdejtować’ używaną. Ale żeby to osiągnąć trzeba po pierwsze wiedzieć czym użytkownik surfuje po necie, po drugie dowiedzieć się, od której wersji, dana przeglądarka obsługuje to co zawiera strona …

O ile pierwszy problem, czyli rozpoznanie browsera jest dość szeroko opisany (należy wykorzystać klasę navigator z jej właściwościami appCodeName, appVersion, appName, userAgent) o tyle dość kłopotliwe może być wyszukiwanie informacji, która wersja potrafi wykonać to co spłodzimy. Oczywiście, można by spróbować zmusić użytkownika do instalowania zawsze wersji najnowszej ale jest to podejście raczej mało eleganckie. Jak więc znaleźć najniższą wersję IE, FF, Opery, Safari i Chroma (do tych najczęściej używanych przeglądarek się ograniczyłem), które gwarantują obsługę danej funkcji czy właściwości?

Początkowo próbowałem odwiedzać strony producentów ale to zadanie żmudne jak cholera. I o ile np. Opera ma na swoich stronach ładnie opisane, co która wersja potrafi, o tyle np. z FireFox’em już nie było mi tak łatwo. Na szczęście znalazłem narzędzie, które pozwala w łatwy sposób zapoznać się z wersjami i tym co potrafią. Niniejszym się nim dzielę i polecam, gdyż to dobre narzędzie jest.

Narzędzie znajduje się tu: CanIuse.com <- Historia wersji przeglądarek (IE, FireFox, Safari, Chrome, Opera, IOS Safari, Opera Mini, Opera Mobile, Android Browser) wraz z supportem, między innymi, CSS.

W moim przypadku chodziło o znalezienie najniższych wersji przeglądarek, które obsługują styl transform i przezroczystość (opacity). Dwa wyszukiwania i już wiem, że style.transform obsługiwany jest w IE od wersji 9.0 (to akurat nie przeszkadza bo można użyć MS-owych filtrów), w FireFox’ie od wersji 3.5, Chrome wersja 8.0, Opera wersja 10.5, a Safari wersja 3.5. Alfa-przezroczystość, czyli opacity obsługiwane jest od podobnych wersji.

Obok obsługi CSS narzędzie pokazuje ‚supportowane’ właściwości HTML5, SVG, Javascript API i inne. Polecam gorąco, dobra rzecz.

Komentuj

*