PROGRAMOWANIE i WEBMASTERKA

Informacje i porady dla programistów i webmasterów. Wersja bardzo beta

CSS3 praktyczny przykład zastosowania

Prowadzenie tego bloga rozpocząłem od porad na temat CSS3, teraz zobaczmy na praktycznym przykładzie co można osiągnąć dzięki zastosowaniu kaskadowych stylów w wersji 3. W tym celu przyjrzyjmy się stronie Aktualna Faza Księżyca, na której zastosowano kilka z nowych właściwości CSS3. (więcej…)

Autorizer.net – Uwaga, prawdopodobnie kradnie hasła

Zdaje się, że zła passa trwa. Wczoraj zauważyłem, że niektóre strony na moim komputerze ładują się bardzo wolno. Przyjrzałem się im i okazało się, że wolne ładowanie dotyczy tylko połączeń szyfrowanych ssl, co już wzbudziło mój niepokój. Okazało się też, że przy tych stronach przeglądarka (FireFox i IE) łączy się długo ze stroną autorizer.net. Autorizer.net okazało się świeżą domeną, zarejestrowaną w na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, a DNS-y wskazują na Rosję (chyba) – nie jest dobrze. (więcej…)

Jak usunąć Babylon z Chrome

Coś ostatnio nie mam szczęścia do bezpieczeństwa. Do tej pory wirusy, malware’y, czy trojany raczej mnie omijały, nie miałem z nimi problemu, teraz jednak, najpierw przyczepił się złośliwy kod do stron www (Obcy Kod na stronie WP), a obecnie zostałem zaatakowany przez Babylon’a. Cholerstwo doczepiło się do wszystkich przeglądarek zainstalowanych na komputerze. IE (Internet Explorer), FF (FireFox), Chrome, Opera i Safari (więcej…)

Obcy Kod na Stronie WP

Wcześniej tylko o tym słyszałem, teraz spotkało to i mnie. Zostałem zaatakowany, właściwie nie ja, tylko wvista.pl i inne moje strony. Do WordPress’owego pliku index.php przyczepił się taki oto kod (więcej…)

Ustawa SOPA

Dziś, po dłuższej przerwie, trochę nietypowa informacja jak na tego bloga. Nie będę pisał o programowaniu ale o dniu, który może wstrząsnąć całym internetem. Na 18 stycznia planowany jest protest  przeciwników amerykańskiej ustawy SOPA (Stop Online Piracy Act). Protest ten ma polegać na … wyłączeniu usług internetowych przez. SOPA Blackout Day bo o nim mowa ma się odbyć w środę 18 stycznia 2012 roku w godzinach od 13:00 do 1:00 czasu UTC, czyli od 14:00 do 2:00 w nocy czasu polskiego. (więcej…)

CSS … od której wersji przeglądarki

Właśnie walczę z dość zaawansowanym skryptem wykorzystującym CSS3. Nie wszystkie przeglądarki, które są w użyciu będą go obsługiwać więc postanowiłem uprzedzić użytkowników, że jeśli ich przeglądarka jest zbyt stara to należy albo użyć innej albo ‚zupdejtować’ używaną. Ale żeby to osiągnąć trzeba po pierwsze wiedzieć czym użytkownik surfuje po necie, po drugie dowiedzieć się, od której wersji, dana przeglądarka obsługuje to co zawiera strona … (więcej…)

Rotator wielu reklam

Na własne potrzeby napisałem sobie w php rotator reklam. Kod udostępniam może się komuś przyda. Ten prosty rotator ma kilka zalet. Po pierwsze, w łatwy sposób możemy wyświetlać właściwie nieograniczoną liczbę banerów reklamowych. Po drugie, reklamy możemy wyświetlać z różną, sterowaną częstotliwością. Po trzecie, bardzo łatwo dodawać do niego nowe i usuwać już niepotrzebne reklamy. Szczególnie ta druga cecha, czyli sterowanie częstotliwością wyświetlanych reklam, wydaję mi się najbardziej przydatna … powinni go docenić testerzy opłacalności nowododanych reklam, czy Ci którzy się właśnie zapisali do nowych programów typu Tradedoubler, Novem, Webepartners …. ale oceńcie sami (więcej…)

Podstawy CSS

Niniejszy wpis adresowany jest do webmasterów, lub może lepiej: do właścicieli stron internetowych, którzy nie bardzo mają pojęcie o tworzeniu stron internetowych ale zarządzają np. blogiem i od czasu do czasu, niewielkim nakładem sił chcieli by np. dodać na swoją stronę jakiś element i zmodyfikować jego wygląd. Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z CSS myślę, że lekturę poniższego artykułu możesz sobie odpuścić, jeśli natomiast jesteś początkującym webmasterem, który korzysta z gotowych szablonów i chciałbyś zmodyfikować wygląd swojej strony lub dodanego na nią gadżetu, ten wpis może cię zainteresować i, mam nadzieję, czegoś nauczyć.

(więcej…)

CSS3 Narzędzie Online

Ostatnich kilka wpisów poświęciłem nowej wersji kaskadowych arkuszy stylu, czyli CSS3. To nie koniec, będzie dużo więcej na ten temat. A na razie, jeśli ktoś chce sobie wizualnie obejrzeć niektóre nowości CSS3 to polecam darmowe narzędzie do wizualizacji tychże, na które właśnie ostatnio trafiłem.

Autorem narzędzia jest producent programu ‚Style Master’ – firma ‚westciv’. Style Master powstał już w 1998 roku i był podobno pierwszym edytorem CSS. Sprzedawany jest do tej pory o czym można przeczytać na stronie firmy….
(więcej…)

Co Nowego w CSS3 część 2

W poprzednim wpisie Nowości w CSS3 przedstawiłem kilka nowych właściwości kolejnej wersji kaskadowych arkuszy stylu, pisałem  między innymi o zaokrąglonych rogach,  ramkach graficznych i gradientowych, cieniowaniu tekstu i cieniowaniu box’ów, kolorach we współrzędnych hsla i rgba, przezroczystości. W tym wpisie kontynuuje szybki przegląd nowości w CSS3. Jak pisałem poprzednio, teraz tylko sygnalizuje nowe cechy CSS, później postaram się opisać je dokładniej.

(więcej…)